2/05/2023

2/05/2023

Ronja von Wurm-Seibel "Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić"Aby zobaczyć dobro, nie wystarczy zamykać oczu na zło - o tym jestem przekonana. Aby sprostać trudnościom, które wynikają z narastających wokół nas problemów, musimy patrzeć na oba te aspekty: na problemy i na X. 

💩 + X = 😊 Tak mogę streścić tę książkę "Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić", jednocześnie jej nie spojlerując. Streszczenie niestandardowe ze względu na równanie oraz jego charakter, jednak bardzo trafne. 

Odkąd zobaczyłam książkę oraz przeczytałam jej tytuł, spodziewałam się poradnika, który w praktyce okaże się bezużyteczny i których tak wiele na półkach w księgarnii. Opis zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłam spróbować, czego ani trochę nie żałuję. Ja, antyfanka poradników. 

Cóż, może dlatego, że lektura od Ronji von Wurm-Seibel nie jest kolejnym (pseudo)psychologicznym poradnikiem ani książką samopomocową. Oj, zdecydowanie nie. To książka o dziennikarstwie oraz jego wpływie na nasze postrzeganie świata. Autorka zdradziła kilka faktów z dziennikarskiego warsztatu oraz wymogów, jakie dziennikarze muszą spełnić, żeby ich praca poszła w świat. Informacje spoza swojej profesji, w szczególności o wpłynie sposobu przedstawiania wiadomości ze świata na nastrój i postawę odbiory, poparła badaniami naukowymi. 

To jednak dopiero wstęp, chociaż bardzo treściwy. Kwintesencją jest wspomniane wcześniej równanie: 💩 + X = 😊, które w kolejnych rozdziałach jest szczegółowo opisane. Wyczerpującą realizację tematu zapewniło świetne rozplanowanie książki - solidny wstęp z podstawami tezy, rozwinięcie i przejście do sedna sprawy, a na zakończenie wręcz wezwanie do działania. Wszystko to urozmaicone licznymi ćwiczeniami. 

Właśnie to wezwanie do działania jest czymś, co szczególnie mnie ujęło. Ronja von Wurmb-Seibel nie tylko opisała coś, co nie jest w porządku wobec ludzi. Podała nam praktyczny sposób na zmienianie codzienności - niespecjalnie trudny i uniwersalny. To pierwsza lektura tego typu, z której autentycznie coś wyniosłam. 

Jedyne moje zastrzeżenie - jeden rozdział to praktycznie kopia rozdziału z "Factfulness". Dokładnie ta sama konstrukcja tekstu, a następnie powołanie się na tę książkę i opisanie jej. Jeśli ktoś nie czytał Factfulness", może więc mieć mały spojler.  

"Co negatywne wiadomości robią z naszym myśleniem i jak możemy się od tego uwolnić" pokazują, że nie każda zmiana musi być trudna i skomplikowana - często remedium na to, co złe, okazuje się być codzienną drobnostką. 


Książkę do recenzji otrzymałam w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Muza 
Data wydania: 18.01.2023
Liczba stron: 320
Ocena: 8/10

8 komentarzy:

 1. Negatywnych wiadomości jest wokół nas bardzo wiele, więc jestem ciekawa, co w tej kwestii radzi ten poradnik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć ;) Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, z jak wielu miejsc napływają do nas wiadomości, które można przedstawić zupełnie inaczej.

   Usuń
 2. Mam tę książkę na swojej półce. Niebawem do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja raczej unikałam tej książki przez złe doświadczenia z tym gatunkiem. Widzę, że nie tylko ja z poradnikami mam złe doświadczenia. Myślę, że po twojej recenzji rozejrzę się za tą książką.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podzielam Twoje złe doświadczenia - większość poradników, które czytałam, nie nadawała się praktycznie do niczego i większość treści była wyssana z palca. Tutaj zdecydowanie jest inaczej ;)

   Usuń

Copyright © Satukirja , Blogger