5/28/2023

5/28/2023

Ferruccio Pinotti "Boża sekta. Ruch Focolari – skandale, nadużycia i walka o władzę w Kościele katolickim"

 Mistycyzm i nadużycia seksualne, dzieła charytatywne i zabieranie dóbr osobistych, fanatyzm, kult charyzmatycznego przywódcy i zniewolenie kobiet. Istnieje długa lista sprzeczności, które wyłaniają się z wielkiego śledztwa w sprawie Ruchu Focolari, rzeczywistości kościelnej pod wieloma względami nieznanej, mimo że ma dwa miliony wyznawców na całym świecie. 

Ferruccio Pinotti zebrał w książce bogatą dokumentację na temat świata Focolari oraz wywiady ze świadkami, byłymi fokolarynami, teologami i ekspertami, wydobywając na światło dzienne prawdę o Ruchu Focolari.

Opis książki od wydawcy"Boża sekta. Ruch Focolari – skandale, nadużycia i walka o władzę w Kościele katolickim" to książka, która zapoznała mnie z tematem Ruchu Focolari od mniej chlubnej strony - nadużyć i skandali, które przetoczyły się przez tę społeczność.

Ferruccio Pinotti niezwykle przygotował się do zagadnienia, zdobywając informację nie tylko o samym ruchu, ale też spisując świadectwa ofiar i byłych członków. Autor przybliża również czytelnikowi historię ruchu oraz sylwetki przywódców - przede wszystkim założycielki Chiary Lubich. Każda postawiona teza lub zarzut mają potwierdzenie w relacjach lub faktach, a przez strony przewija się mnóstwo źródeł lub odniesień (w tym do dokumentów). Mimo wielu przypisów, nie każda informacja ma wskazane źródło - wyłapałam jedną, która została źle zestawiona (porównanie liczby beatyfikowanych do kanonizowanych) i okazała się nieprawdziwa (znacząco!).

Nie przekonuje mnie chaotyczność książki - niektóre nagłówki są nietrafne, a pomimo dobrego podziału na rozdziały, informacje przenikają się i niepotrzebnie plączą. Zdecydowanie brakuje uporządkowania informacji, jakie byłyby przekazywane na poszczególnych etapach książki.

"Boża sekta" dotyczy trudnego tematu nadużyć, a relacje ofiar nie są łatwe do przyswojenia. Nie pomaga nacechowany emocjami styl autora, który czasami wręcz nad wyrost używa mocnych słów - powoduje tym samym niepotrzebny dodatkowy niepokój i manipulację, którą zarzuca się także osobom z ruchu.

Pomijając wspomnianą chaotyczność i przesadną emocjonalność autora reportażu, mogę polecić tę książkę. Aktualnie na rynku pojawia się wiele nowych publikacji o nadużyciach w kościele, ale informacje o Ruchu Focolari nie są tak rozpowszechnione.

Książkę do recenzji otrzymałam w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem. 

Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Data wydania: 31.05.2023
Liczba stron: 576
Ocena: 6/10

1 komentarz:

  1. W przypadku tak trudnego tematu raczej nie oczekuję chaotyczności. Mimo wszystko doceniam, że są przypisy, ponieważ ostatnio miałam pecha trafić na literaturę faktu bez nich, a autor powoływał się na wiele innych wypowiedzi i było to frustrujące.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Satukirja , Blogger