9/30/2019

9/30/2019

"Ptaki czarownicy. Baśnie fińskie"

Nie ma nic bardziej magicznego od szczypty słów zamkniętych w przepięknych opowieściach. A gdzie szukać największego skupiska czytelniczej magii? Oczywiście, że w baśniach. 

Już od dawna marzyłam o upolowaniu "Ptaków czarownicy", czyli fińskich baśni. Znalezienie czegokolwiek z literatury fińskiej graniczy z cudem. Nie mówiąc już nawet o tych starych książkach - wspomniany zbiór fińskich baśni został wydany przez Wydawnictwo Poznańskie w 1988 roku. Magia wydawała się być potrzebna do poszukania tej książki, jednak niespodziewanie sprawnie udało się ją znaleźć i bardzo szybko była już u mnie. 

"Ptaki czarownicy" to, oczywiście, zbiór fińskich baśni - tych mniej i tych bardziej znanych. Większość z nich jest mniej znana nawet w Finlandii, co całemu zbiorowi dodaje uroku. Uwielbiam ogromne zbiory regionalnych gawęd, ponieważ wtedy czytam coś nowego. Baśnie fińskie były dla mnie czymś prawie nieznanym - tylko kilka z nich znałam już wcześniej. 

Jakie są fińskie baśnie? Inne. Bardziej surowe, czym przywodzą na myśl dalekie i bezludne części północnej Finlandii oraz klimat tamtych rejonów. Są też bardziej abstrakcyjne i do zrozumienia ich często trzeba pozbyć się zdroworozsądkowej logiki. Zarazem są także bardziej konkretne - język jest prosty i dosadny, więc dialogi przypominają stereotypową rozmowę Finów. 

"Ptaki czarownicy" polecam osobom, które zakochane są w magicznych opowieściach. Ci, który kochają północne kręgi, koniecznie muszą przeczytać tę książkę. Jestem pewna, że dadzą się zaczarować fińskim słowom.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania: 1988 rok
Liczba stron: 303
Przeczytane: 15.06.2019
Ocena: 8/10

8 komentarzy:

 1. Ta książka spodobałaby się mojej siostrze. Dzięki za polecenie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto mieć na uwadze i wybrać tę książkę na prezent :)

   Usuń
 2. Uwielbiam basnie. Niezależnie od regionu z którego pochodzą

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Nie ma czego zazdrościć, tylko szukać swojego egzemplarza. :)

   Usuń
 4. Napisała Pani, iż: "Większość z nich jest mniej znana nawet w Finlandii". Skąd zaczerpnęła Pani tę wiedzę? Czy można prosić o podanie źródła? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozmowy z Finami oraz osobami, które z Finlandią w jakiś sposób są związane - praca, rodzina, studia itd. Z kolei opierając się na posłowiu, znajomość poszczególnych baśni zależy także od regionu - jedna baśń jest bardziej znana w danym regionie, a w innym mniej. :)

   Usuń

Copyright © Satukirja , Blogger