4/18/2021

4/18/2021

Małgorzata Węglarz "Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej"


"Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim umrzesz. Tajemnice branży pogrzebowej" to jedna z tych książek, które powinien przeczytać każdy, a których tematyka nie jest przyjemna. Zagadnienie śmierci jest nieuniknione, a najprawdopodobniej większość z nas będzie musiała zająć się lub pomóc w organizacji pogrzebu. Kiedy jednak do tego dochodzi, nie jesteśmy na to zupełnie przygotowani. 

Małgorzata Węglarz w swojej książce zawarła ogromną dawkę wiedzy na temat branży funeralnej w Polsce, nie omieszkując wspomnieć odrobinę o branży zagranicznej. Zrobiła to w perfekcyjny sposób - w jej słowach czuć pasję, ale też niezwykły szacunek wobec zmarłych oraz rodzin pogrążonych w żałobie. Szukała ciekawostek, ale nie sensacji. Zdobyła ogrom informacji i podzieliła się nimi z czytelnikami. 

Książka nie jest wyłącznie zbiorem faktów, ponieważ tekst ciągły urozmaicają wypowiedzi osób z branży pogrzebowej, a także wywiady z nimi. Autorka z niezwykłym wyczuciem poprowadziła rozmowy, a dobór rozmówców okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu od podszewki dowiadujemy się wszystkiego, czego powinniśmy się dowiedzieć, a o co kiedykolwiek balibyśmy się zapytać. To, w jaki sposób osoby udzielające wywiadu opowiadały o swojej pracy oraz o zmarłych, wprawiło mnie niejednokrotnie w ogromne wzruszenie i zmusiło do refleksji. 

Autorka obala mity i daje się wypowiedzieć na ich temat swoim gościom. Tematyka jest naprawdę szeroka: skandaliczne nagłówki gazet, prawo pogrzebowe, łamanie kości, balsamacja, przygotowanie ciała do złożenia w trumnie, dawne i obecne rytuały pochówku, przeżywanie żałoby po zmarłych, trudne przypadki, zachowanie rodzin na pogrzebie, najnowsze sposoby pochówku, statystyki, sprzątanie po zgonach oraz nowe zawody w branży. 

Najbardziej istotny z mojego punktu widzenia okazał się motywy pogrzebu świeckiego oraz mistrza ceremonii. Niestety, powszechnie o się o tym nie mówi, ale zainteresowanie tego typu usługą wskazuje, że pogrzeb świecki jest coraz bardziej popularny, a decydują się na niego nie tylko osoby niewierzące. Jeśli komuś trudno wyobrazić sobie pogrzeb bez księdza w Polsce, bez zawahania powinien sięgnąć po tę pozycję. 

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Otóż dlatego, że Małgorzata Węglarz wręcz za rękę z czytelnikiem przechodzi przez proces formalności pogrzebowych. Niestety, większość z nas kiedyś zetknie się z taką sytuacją, a załatwieniu sprawy zdecydowanie nie pomagają silne emocje, które wówczas się pojawiają i są całkowicie naturalne. Autorka zachęca do dialogu o śmierci, podpowiada w jaki sposób poruszyć taki temat w rodzinie, a jej książkowi rozmówcy dają wskazówki, jak zachować się wobec osób w żałobie oraz co można im powiedzieć oprócz słów kondolencji. 

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 24.02.2021
Liczba stron: 304
Przeczytane: 05.04.2021
Ocena: 9/10

3 komentarze:

  1. Nie jestem gotowy na lekturę tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam tą książkę jakiś czas temu i też mi się podobała.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawi mnie ta książka, ale nie na tyle, żeby w nią inwestować. Z kolei nie wiem, czy któraś z okolicznych bibliotek w nią zainwestuje :D

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Satukirja , Blogger