10/28/2021

10/28/2021

Donald Spoto "Oczarowanie. Życie Audrey Hepburn"


Dla Audrey sprawa była prosta: "Dawanie to życie. Jeżeli przestaniesz chcieć dawać, nie będziesz miał po co żyć". 

Audrey Hepburn niewątpliwie jest ikoną kina i stylu. Pomimo upływu lat, jej obecność w popkulturze jest wciąż wyraźnie widoczna, a jej wizerunek znają niemal wszyscy. Co jednak z jej historią? Otóż jej losy nie są aż tak znane, w tym i mnie - postanowiłam jednak naprawić ten błąd. 

Z zainteresowaniem podeszłam do biografii "Oczarowanie", mając w głowie dość nikłe informacje o wybitnej autorce. Szybko okazało się, że nie muszę znać nawet podstawowych faktów, aby dobrze odnaleźć się w tej książce. Donald Spoto zadbał o każdego czytelnika - zarówno fana Audrey, jak i zupełnego ignoranta historii kina. 

Biografia jest naprawdę znikliwa, co jest niewątpliwym plusem - podobnie jak sporo odniesień do źródeł oraz pokaźna bibliografia. To pokazuje, że autor odrobił pracę domową i przekazuje na ręce czytelników rzetelną pozycję ze sprawdzonymi informacjami. Autentyczności dodawała spora garść wypowiedzi aktorki i osób z branży filmowej, a także fragmenty listów. 

Sporo informacji, naturalnie, dotyczy filmów, w których Audrey Hepburn występowała. Znacząca część lektury odnosi się związków i romansów, co momentami było wręcz przytłaczające. Niemniej, ta kwestia w życiu artystki była ważna i znacząca. Nieproporcjonalnie dużo miejsca w książce zabiera opis dzieciństwa w czasie wojny oraz wpływie tego trudnego okresu na życie aktorki, a także jej działania w Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Zabrakło mi informacji o przerwie w karierze - opisów momentu przed, w trakcie i po luce w aktorskiej karierze. 

"Oczarowanie" niewątpliwie oczarowuje czytelnika, także za sprawą wydania - pastelowe barwy twardej oprawy oraz błyszczące napisy robią wrażenie. Życie artystki obrazują liczne fotografie, choć momentami odrobinę rozczarowuje fakt, że zdjęcia nie są kolorowe, nawet kilka z nich. Ilustracje co prawda malują plastyczne opisy, ale jednak kusi, aby spojrzeć na kolory życia aktorki. 

Zdecydowanie polecam tę biografię. Donald Spoto przedstawia kompletny obraz Audrey Hepburn - matki, żony, kochanki, córki, tancerki, modelki, aktorki, aktywistki. 

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: 15.09.2021
Liczba stron: 272
Ocena: 7/10


1 komentarz:

  1. Bardzo lubię biografie, także po książkę sięgnę bardzo chętnie!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © Satukirja , Blogger