12/06/2016

12/06/2016

Ilkka Taipale "100 fińskich innowacji społecznych"

Fascynacja Finlandią w końcu musiała zaprowadzić mnie do literatury popularnonaukowej. Sięgnięcie po nią okazało się kolejnym krokiem w moim zainteresowaniu, choć wiązało się to z pewnymi obawami, które zawsze towarzyszą mi przy tego typu piśmiennictwa. Co innego czytanie blogów oraz książek podróżniczych, podążanie za wiadomościami z tego kraju, próby uczenia się języka, słuchanie fińskiej muzyki i drążenie tematu kultury oraz testowanie specjalnych przepisów w kuchni, a co innego sięganie po naukową literaturę. 

Moje obawy nie dotyczyły wyłącznie szczególnego charakteru tego gatunku. Bałam się, że książka nie będzie miała magii zachwytu i fascynacji tym krajem. Okazało się, że moje małe lęki okazały się połowicznie niesłuszne. 

"100 fińskich innowacji społecznych" to zbiór artykułów poświęconych tylko i wyłącznie zastosowaniu pewnych udoskonaleń, które przyczyniły się do zwiększenia komfortu i poziomu życia mieszkańców Finlandii. Artykuły dotyczą szeroko pojętych dziedzin życia społecznego. Znajdziemy tu informacje na temat kultury, gospodarki, służby zdrowia, edukacji, polityki. Ponadto, każdy z artykułów został napisany przez specjalistę w danym zakresie. Za książką stoi więc mur wybitnych Finów, a przedmowę napisał sam prezydent - Sauli Niinistö. Nic zatem nie jest w stanie bardziej podkreślić fachowości tej pozycji. 

Część publikacji sprawiła, że szeroko otwierałam oczy ze zdumienia, pomimo długiego i głębokiego zainteresowania tym krajem. Nie spodziewałam się, że znajdę tutaj aż tak wiele nowych dla mnie informacji. Nie było to też informacje byle jakiego sortu. Niejednokrotnie miałam okazję narzekać na nasz kraj, który mógłby się sporo nauczyć od Finów. Jestem pewna, że wprowadzenie chociaż kilku innowacji poprawiłoby nam poziom życia w znacznym stopniu. Kilka razy okazało się, że nawet najprostsze rozwiązania są rozwiązaniami idealnymi i nie pociągają za sobą zbyt wielu kosztów ze strony państwa. 

Niemniej, kilka artykułów było dla mnie zbyt oczywistych i nie postrzegałam opisywanych innowacji jako coś nowatorskiego. Była też pewna liczba takich, które czytało się topornie i czułam, że są niepotrzebnie "naciągane". Skrócenie ich przyniosłoby czytelnikowi ulgę. Jednak, jak wspomniałam, za publikacją stoi prawie stu autorów i każdy z nich ma własny styl pisania. 

Z miłą chęcią przeczytałabym też inne książki o podobnej strukturze. Każde państwo mogłoby wydać taki zbiór, choć może nie każde byłoby w stanie uzbierać 100 innowacji. Jednak kraje wysokorozwinięte w ten sposób mogłyby wiele nauczyć kraje rozwijające się. Poza tym zbiór takich artykułów to świetna wizytówka państwa, którą śmiało można się pochwalić na arenie międzynarodowej. 

Książkę polecam nie tylko fanom Finlandii i innych krajów nordyckich. Jest to obowiązkowa pozycja dla działaczy społecznych , socjologów, ekonomistów oraz, o zgrozo, wszystkich aspirujących do roli polityka.


Przeczytane: 14.02.2016
Ocena: 7/10


6 komentarzy:

 1. Czyli nie książka dla mnie XD Znaczy pewnie jest okay, jeśli ktoś, tak jak ty, interesuje się tym. Ja niestety podejrzewam, że przebrnięcie dla mnie byłoby dla mnie lekką męką :)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  BOOK MOORNING

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc, tutaj nie chodzi o zainteresowania fińskie, a raczej o wiedzę ogólną :)

   Usuń
 2. A dla mnie tak, wcześniej nie natknęłam się na nią, ale z opisu wnioskuję, że chcę się z nią zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zainteresowałaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Satukirja , Blogger