9/28/2017

9/28/2017

Charles Bukowski "Kłopoty to męska specjalność"

- Kochał mnie. 
- Bzdura. Strach przed samotnością zaprowadził go do twojej pochwy. 

Często pytacie mnie, jaką książkę Bukowskiego polecam na początek. Nigdy nie potrafiłam odpowiedzieć na to pytanie, chociaż sama zaczęłam od "Zapisków starego świntucha", a  dopiero sięgnęłam po pierwszą powieść autora, czyli po "Listonosza". Oba tytuły jednak nie są dobre na rozpoczęcie przygody z pisarzem. Co jest więc dobre? Bezapelacyjnie "Kłopoty to męska specjalność".

Jedyni ludzie, którzy znają litość, to ci, którzy jej potrzebują. 

Tytuł oryginału brzmi "Hot Water Music" (powstał nawet zespół inspirowany książką - grupa wykonuje muzykę z gatunku punk) i, prawdę mówiąc, nie spodziewałam się tak brzmiącego tytułu. Polski odpowiednik był tak trafny, że wydawał się być po prostu translacyjną kalką, a nie wariacją tłumacza.

Życie jest tak dobre, jak dobrym pozwalasz mu być. 

Dlaczego jest to dobra książka na początek? Otóż dlatego, że Bukowski zawarł w niej wszystkie motywy charakterystyczne dla swojego pisarstwa. Zbiór opowiadań dotyka tematyki kobiet, (braku) pracy, alkoholu, seksu, społeczeństwa i pisarstwa samego w sobie. Nieodłącznym elementem jest muzyka klasyczna oraz wieczne problemy z samochodem. Pozornie błahe wywody autora doprowadzą do poważnych refleksji, wymuszając w czytelniku myślenie i aktywne czytanie.

To będzie jego ostatni romans. Zbyt dużo go to kosztowało. Kobiety były silniejsze od mężczyzn. Znały wszystkie chwyty. On nie znał żadnych.

Mało tego - wspomniane motywy zrealizowane są stylem bardzo bukowskim. Dopiero odkładając książkę zdałam sobie sprawę, że właśnie w tej powieści warsztat Bukowskiego jest najlepszy, najbardziej jego. Na pewno jest to duża przepaść pomiędzy jego pierwszą powieścią a tą książką. Czyta się lekko jak dziewiczego "Listonosza", ale jednocześnie książka nie jest lekka, choć często się przy niej śmiałam. To pozycja, którą można wziąć na poważnie i którą można dołączyć do obowiązkowych lektur czytelnika, chcącego poznać jak najwięcej dobrej literatury, niezależnie od gatunku.

W naszym społeczeństwie ciekawe miejsca, do których można by pójść, są w większości albo nielegalne, albo kosztowne. 

Wiem, że słowo "kunszt" niezbyt pasuje do Bukowskiego, jednak uważam, w tej książce autor zaprezentował, czym jest właśnie bukowski kunszt. Lekkie pióro i oszczędność w słowach pobudzają mózg czytelnika, zmuszając go do własnych przemyśleń. Sam prezentuje swój punkt widzenia na istotne sprawy z dużą dawką dystansu, jednocześnie nie mając go dla spraw bardziej przyziemnych. Lekkość i ciężkość w jednym.

Niewykluczone, że talent to umiejętność wyrażania głębokiej myśli w prosty sposób.

"Kłopoty to męska specjalność" jest nie tylko dobrą książką dla początkujących z Bukowskim. Bukowość jest w niej tak bardzo wyrazista, że jeśli ktoś nie chce czytać wszystkich jego książek, ale dla czystego sumienia planuje zmierzyć się z jego piórem, to ten tytuł będzie idealny. Ta  po prostu przedstawicielka jego twórczości.

- Mówił, że jesteś pijakiem. 
- A widzisz, coś jednak osiągnąłem. 

Przeczytane: 25.08.2017
Ocena: 10/103 komentarze:

 1. Jako, że jeszcze nie zaczęłam przygody z Bukowskim, ta książka zdaje się być idealna na początek :)

  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przeczytałam książki Bukowskiego, która bardziej by się do tego nadawała.

   Usuń
 2. Świetny post. Mam w sumie podobne zdanie, ale czy rzeczywiście nie można nazwać tego co tworzy kunsztem? Z tym jedynie mogę się nie zgodzić. Bo wszystko to co powstaje z jego pióra jest inne, piękne jeśli uwzględnimy, że piękno jest subiektywne ale jednocześnie kusi i pomimo wulgarnego wyrazu łagodzi serca. To jest kunszt, nie tylko jak to nazwałaś ,,bukowski''. Opinia bardzo mi się podoba, może dlatego, że mam bardzo podobną. Ja jeszcze nie zabrałam się za ,,Listonosza'' no ale wszystko przede mną. Pozdrawiam i Oczytanych Świąt życzę.
  Zapraszam do mnie : https://cleosevhome.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Satukirja , Blogger