12/27/2019

12/27/2019

Anja Rubik "#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie"Długo zastanawiałam się, czy powinnam napisać coś o "#SEXEDPL. Rozmowy Anji Rubik o dojrzewaniu, miłości i seksie". O książce było naprawdę głośno, a ja sięgnęła po nią tylko i wyłącznie z czystej ciekawości (prawie) psychologa. Doszłam jednak do wniosku, że kolejna opinia nie zaszkodzi, bo o edukacji seksualnej trzeba mówić, chociaż w Polsce wciąż pozostaje ona tematem tabu.

"#SEXEDPL" to zbiór rozmów Anji Rubik ze specjalistami z różnych dziedzin, dotyczący życia seksualnego człowieka. W konwersacjach ze specjalistami obala mity oraz poszukuje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, których dojrzewająca młodzież (a czasami nawet i dorośli) wstydzą się zadawać.

Książce towarzyszyła głośna kampania, która odbiła się szerokim echem szczególnie w mediach społecznościowych. Patrząc na dzisiejszy świat, bardzo mnie to cieszy. Główni zainteresowani mogliby nie wiedzieć o tej pozycji, gdyby autorka nie dotarła do nich w ten sposób.

O "#SEXEDPL" było głośno nie tylko dlatego. Wiele osób okrzyknęło tę książkę polskim podręcznikiem do edukacji seksualnej. Bardzo boli mnie to, że w Polsce edukacja seksualna nie istnieje, a nauczyciele od wychowania do życia w rodzinie są często katechetami - o wpływie jednego na drugie nie trzeba mówić. Wielu moich znajomych kręciło nosem na to, że modelka wydała taką książkę. Dlaczego modelka miałaby mówić o bezpiecznym seksie, antykoncepcji i chorobach wenerycznych? Moi drodzy - a dlaczego by nie?!

Wydanie pozycji w stylu "#SEXEDPL" bardzo mnie zadowala To estetycznie wydana książka, która ze smakiem i odpowiednim podejściem prezentuje wspomniane wcześniej zagadnienia. Duża ilość estetycznych zdjęć oraz świetnie dobrana szata graficzna z dobrze dobraną czcionką przemawia do młodszych odbiorców. Zaproszenie do projektu szerokiego grona ekspertów z różnych dziedzin sprawił, że lektura opiera się na solidnej wiedzy naukowej, potwierdzonej licznymi badaniami - nasze poglądy idą na moment na bok, a pierwsze skrzypce grają fakty.

Nie posunęłabym się jednak do sformułowania, że ta książka jest polskim podręcznikiem do edukacji seksualnej. Wciąż za mało tutaj faktów oraz konkretnych informacji. Owszem, znajdziemy tutaj sporo wskazówek, gdzie znaleźć więcej konkretów i pogłębionych informacji, ale dla mnie to wciąż za mało. Zbyt dużo ogólników, za mało szczegółów.

Niemniej, "#SEXEDPL" polecam nie tylko młodzieży, ale też rodzicom, których dzieci powoli wkraczają w okres dojrzewania. Książka na pewno okaże się dla nich przydatna, ponieważ pomoże im zrozumieć dojrzewanie w dzisiejszych czasach - tym bardziej, że Anja Rubik nie rozmawiała tylko z psychologami i seksuologami, ale też lekarzami, biologami i prawnikami.

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 19.09.2018
Liczba stron: 224
Przeczytane: 27.11.2019
Ocena: 7/10

4 komentarze:

 1. Przyznam szczerze, że mi ta głośna kampania tej książki umknęła. Pewnie też za jakiś czas z ciekawości ją przeczytam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! To dla mnie nowość, bo książka była promowana różnymi drogami. :)

   Usuń
 2. Słyszałam o tej książce, ale raczej sobie ją odpuszczę.
  Buziaki. ;***

  P.

  https://zycie-wsrod-ksiazekk.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Satukirja , Blogger