10/25/2020

10/25/2020

Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Krystyna Romanowska "Dziewięć rozmów o aborcji"


"Dziewięć rozmów o aborcji" to książka opierająca się na wywiadach z kobietami, które posiadają doświadczenie aborcyjne. Na niemal trzystu stronach otrzymujemy dziewięć niesamowitych historii, każda inna, ale każda tam samo ważna. 

Co jest takiego w tej książce, że uważam ją za jedną z najważniejszych lektur? Zdecydowanie to, że z pierwszej ręki otrzymujemy świadectwo kobiet, dla których temat aborcji okazał się niezwykle ważny w ich życiu. Pokazują swoje historie, swoje doświadczenia, swoje przemyślenia, swoją drogę do podjęcia takiej, a nie innej decyzji. 

Scenariusze i charaktery tych kobiet są zupełnie inne, dzięki czemu poznajemy kilka zupełnie odmiennych punktów widzenia - czasami czytelnik ma takie same poglądy, czasami inne. Przyznam, że i ja zderzyłam się ze stanowiskiem, które wytrąciło mnie z równowagi. Każda kobieta inaczej sobie radzi (lub też nie) z tym doświadczeniem i ma do tego stuprocentowe prawo, a my nie możemy tego oceniać. 

W opisie książki pojawiają się dwa słowa, z którymi nie mogę się zgodzić - smutek i samotność. W większości historii przejawiały się te stany, ale nie we wszystkich. Być może jest to związane z tym, że wiele opowieści wiązało się z terminacją z powodu wad płodu, a być może z pewną tendencyjnością w wyborze kobiet do wywiadów. Niestety, historii było sporo, niemniej zabrakło wywiadu z kobietą, która zdecydowała się na aborcję, nie usprawiedliwiając się na siłę i/lub podawała wyłącznie zewnętrzne przyczyny - bo partner nie taki, bo brała silne leki, bo mąż ją zmusił itd. Czekałam cały czas na historię kobiety, która po prostu w ogóle nie chciała dziecka i to było kluczowym motywem do podjęcia decyzji. 


Tendencyjność pojawia się także czasami w pytaniach autorek. Miejscami użyte zostały słowa, które już sugerowały odpowiedź rozmówczyni. Ciekawa jestem odpowiedzi na podobne, ale bardziej otwarte, niesugerujące pytania. 

Niemniej, "Dziewięć rozmów o aborcji" to książka niezwykle ważna, ponieważ pokazuje, że nie można być stuprocentowym przeciwnikiem aborcji i odrealnione jest trzymanie się tej strony, podczas gdy problem nie dotyczy danej osoby lub jej osób bliskich - w mniejszym lub większym stopniu. Jednocześnie nie można jednoznacznie powiedzieć, jak ktoś inny zachowałby się na tym samym miejscu. 

Świetnie został przedstawiony sposób podejmowania decyzji o aborcji i terminacji. Kobiety bardzo zaakcentowały możliwość wyboru, niezależnie od tego, jak później potoczyło się ich życie. Dużym plusem jest przedstawienie historii Polki, która dokonała legalnej aborcji, kiedy mieszkała za granicą. Nie trzeba wspominać, że jej doświadczenie jest zupełnie inne, bardziej neutralne. Ten kontrast jest naprawdę druzgoczący, a przy tym polski czytelnik dowiaduje się, że legalna aborcja za granicą nie jest robiona ot tak w fabryce do tego stworzonej. 

 "Dziewięć rozmów o aborcji" to lektura dla każdego - zarówno zwolennika, jak i przeciwnika aborcji. Pomimo drobnych wad, bardzo polecam tę książkę. 

Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Data wydania: 24.05.2017
Liczba stron: 264
Przeczytane: 17.09.2020
Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Satukirja , Blogger