7/10/2021

7/10/2021

Vladimir Nobakov "Lolita"


Wiesz, w umieraniu najstraszniejsze wydaje mi się to, że człowiek jest zdany tylko na siebie. 

Lo - li - ta. Jedno słowo, trzy sylaby, niezliczona ilość opinii. Czy słynna "Lolita" naprawdę jest aż tak kontrowersyjna? Czy aby na pewno napisana jest w sposób absolutnie wyjątkowy? W końcu postanowiłam sprawdzić to osobiście. 

"Lolita" to opowieść o mężczyźnie, który był gotów zrobić wszystko, aby pozostać przy swojej ukochanej. Brzmi romantycznie, prawda? Jednak nie jest to kolejna słodka historia miłosna. Mężczyzna jest bowiem ojczymem dziewczynki, w której się zakochał, a już na samym początku drogi tego toksycznego związku staje matka dwunastolatki. 

Bez ogródek przyznam, że książka dotyka bardzo delikatnego tematu w sposób pozbawiony delikatności. Chociaż nie ma w niej erotyzmu, wszystko dzieje się przez pociąg dojrzałego mężczyzny do małego dziecka. Poszukiwacze ekstremalnych opisów aktów nie znajdą tutaj nic dla siebie. Jeśli jednak kogoś interesuje wnikliwa analiza umysłu osoby zaburzonej, tutaj znajdzie mnóstwo materiału. 

"Lolita" zaskoczyła mnie świadomością głównego bohatera. Spodziewałam się, że będzie on dokładnie przyglądał się otoczeniu, w szczególności obiektom swoich westchnień. Nie byłam za to przygotowana, na jego ogromną świadomość własnych parafilii. To w połączeniu z narracją pierwszoosobową daje niezwykłe świadectwo z punktu widzenia psychologicznego lub nawet psychiatrycznego. 

Nie da się ukryć, że książka jest trudna. Chociaż mnóstwo w niej delikatnych, dziewczęcych, wręcz sielankowych elementów, to czytelnik czuje się obciążony - nie tylko ze względu na tematykę. Także styl autora to duże wyzwanie - sporo szczegółowych opisów, dokładnie interpretacje, tworzenie własnych teorii, wnikliwe przedstawianie swoich poglądów. 

Czy, mając na uwadze powyższe, rozumiem już fenomen "Lolity"? Niekoniecznie. Czy uważam, że każdy powinien ją przeczytać? Zdecydowanie nie. Nie jest to powieść wybitna ani ze względu na tematykę, ani ze względu na styl autora. 

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 10.03.2021
Liczba stron: 416
Przeczytane: 08.07.2021
Ocena: 5/10

4 komentarze:

 1. Ja "Lolitę" mam jeszcze przed sobą i chcę ją przeczytać, ponieważ to klasyka, na której wzoruje się coraz więcej autorów. Osobiście lubię znać takie książki, bo uważam, że dzięki nim łatwiej odnajduję się w literaturze, a mianowicie w różnego rodzaju nawiązaniach i motywach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, że "Lolita" jest bardzo żywa w szerokim odbiorze, ponieważ bazuje na kontrowersji. Ten element historii sprawił, że książka stała się tak popularna.

   Usuń
 2. Już bardzo długi mam zamiar przeczytać tę książkę. Muszę wreszcie zamiary przeistoczyć w czyny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowe, przepiękne wydanie z pewnością przekonuje ;)

   Usuń

Copyright © Satukirja , Blogger